KONST / Litografier / Färglitografi 7437082
*
nr 743 7082
Oskar Bergman
(1879-1963), Sverige
Färglitografi , Oskar Bergman (1879-1963), 246/260, motivets mått: 32x44
Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 19:15:32
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/2 15:31:35
1
100 kr
27/2 15:30:28
2
650 kr
27/2 15:58:55
3
350 kr
27/2 19:09:33
4
550 kr
27/2 19:10:11
4
Vinnande bud
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Oskar Bergman
Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.
Läs mer om Oskar Bergman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad oskar bergman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8049 Färglitografi
+ häfte med dikter, Thomas Wahlström (1964), "Turn..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:44
-
8043 Färglitografi
Inger Winther, "Agtipar". Signerad, numrerad ea 3/..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:51
-
6348 Färglitografi
Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:43
-
7081 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:12
-
7082 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:13
-
7063 Färglitografi
Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:38
*
Oskar Bergman
Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Oskar Bergman
nr 743 7082
Oskar Bergman
(1879-1963), Sverige
Färglitografi , Oskar Bergman (1879-1963), 246/260, motivets mått: 32x44
Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 500 kr |
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 23/2 15:31:35 | 1 | 100 kr |
| 27/2 15:30:28 | 2 | 650 kr |
| 27/2 15:58:55 | 3 | 350 kr |
| 27/2 19:09:33 | 4 | 550 kr |
| 27/2 19:10:11 | 4 | Vinnande bud |
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Oskar Bergman
Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk mÃ¥lare och etsare.Läs mer om Oskar Bergman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad oskar bergman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8049 Färglitografi
+ häfte med dikter, Thomas Wahlström (1964), "Turn..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:44 -
8043 Färglitografi
Inger Winther, "Agtipar". Signerad, numrerad ea 3/..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:51 -
6348 Färglitografi
Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:43
-
7081 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:12 -
7082 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:13 -
7063 Färglitografi
Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:38



